Máte doma jar?

Máte doma jar?

Vo februári spolu s Tigrom, s energiou dreva, k nám zavítali jarné energie, ktoré už tak netrpezlivo očakávame po zime – energii chladu.
Na mnohých miestach nám už vykuklo slniečko a niekde je ešte zem pokrytá snehom a zima sa nechce tak ľahko vzdať.

Energie dreva sú naozaj silné a nesú si so sebou patogén Vetra. A vietor je nositeľom 1000 nemocí a na to si musíme dávať pozor.

Možno sa pýtate, prečo už vo februári hovorím o jari, keď my vítame jar až s jarnou rovnodennosťou 20.3.
Je to preto, že jarné energie sa najskôr prejavia na nebesiach a to my zo zeme ešte nevidíme, ale môžeme to cítiť, je to už vo vzduchu.
Kým tieto energie zostúpia na zem, chvíľku to trvá a kým to pocíti aj človek, ubehne ešte nejaký čas.
A preto by bola  škoda nevyužiť energiu nebies.
Tiger je nositeľom nielen sily a odvahy, ale aj nových začiatkov, preto keď máme dobrý plán, je najvhodnejší čas vyraziť za svojim snom. Teraz už nerozmýšľame, teraz vyrážame za dobrodružstvom. Energie dreva vás v tom podporia a dodajú prieraznosť a chuť začať.
Aj vy už to určite pociťujete, máte chuť sa do niečoho pustiť. A keď viete aj do čoho, tak štartujte.

Tieto jarné energie sú spojené, ako som už písala, s patogénom Vetra a my sa musíme pred ním chrániť. Keď prenikne do tela, vznikne choroba, preto na jar máme tzv. chrípkové obdobie. O to viac dnes musíme byť pripravení.

Hovorí sa, že keď prichádza zima, treba si vrstviť oblečenie pomaly a postupne ( tým sa nám naštartuje imunitný systém – niektorí tomu hovoria otužovanie ) a na jar tieto vrstvy oblečenia treba zo seba dávať dole tiež postupne a pomaly.
Aj keď nám slniečko krásne svieti, nedajme sa oklamať jeho lúčmi.
Celé obdobie až do do konca apríla by sme si mali chrániť svoje telo. Na krku by sme mali mať šatku – krk je vstupnou bránou pre Vietor, naše členky by mali byť stále v teple a oblasť krížov – obličiek – nám tangáče dosť nezohrejú. 🙂
Máme sa proste obliecť tak, aby sme mali tieto tri vstupy zahalené a ostatné oblečenie prispôsobiť tomu, aby sme sa vonku nespotili. Pri potení sa nám otvárajú póry, lebo nadmerné teplo chce ísť von a je to ľahká cesta pre Vietor, ktorý má otvorené dvere do nášho tela.

V tomto období sú najviac v činnosti žlčník a pečeň. A aj o tieto orgány by sme sa mali postarať. Detoxikácia organizmu je určite na mieste.
Dajme si pozor na konzumovanie veľkého množstva  surovej zeleniny a ovocia – surová strava je ochladzujúca a my sa v tomto období potrebujeme ešte zahriať. Preto ani s citrusovými plodmi by sme to nemali preháňať, dodajú síce vitamín C, ale zachladia organizmus. Vitamín C si môžeme dodať napr. v kyslej kapuste.
Organizmu aj pomôže, keď sa vyhneme vyprážaným a mastným jedlám a studeným nápojom. Do stravy môžeme pridať  potraviny, ktoré sú zelené – klíčky, chlorella, zelený jačmeň. Dôležité sú pre nás aj tekutiny – teplé. Ideálne bez cukru. 🙂
Jedzme to, čo nám ponúka sezóna, to je najľahší a najlepší spôsob, ako si uchovať zdravie.

Naše telo je tiež náš priestor – je to jinová energia. Jar je jangová energia. Pokiaľ sme v zime dobre neodpočívali, dostaví sa v tomto čase jarná únava. Znamená to, že slabé jinové telo / hmota/ nevie udržať jangovú energiu dreva a tá nám potom doslova uletí.
Pokiaľ sa vám to stalo, bolo by vhodné naštartovať telo nielen stravou ale aj cvičením, a pomôcť si samozrejme môžeme aj priestorom.

Náš domov si tiež zaslúži poriadny detox. Preto ho vyčistime a vpusťme do vnútra novú sviežu energiu.
Jarný veniec by mal už zdobiť vaše vchodové dvere a po vianočných ozdobách by už nemalo byť ani slychu ani páru.
Pridajte na stôl jarné kvety, obklopte sa zelenou farbou, často vetrajte.
Keď oblečiete váš domov do “Jari”, priestor sa  nabije  jangovou energiou dreva a potom túto energiu nevyťahujete z vášho tela pečeňou a žlčníkom, ale ponúkne vám ju váš priestor.

Prajem vám krásny štart nabitý jarnou energiou.

 

Najnovšie články

Základný kurz
4. februára 2018
Čo je to koučing a čo Vám prinesie?
2. septembra 2017
Ako sa zmení Váš život s Feng Shui?
2. septembra 2017